درباره منطقه آزاد اروند و راههای مسافرت به آن

محدوده پيشنهادي منطقه آزاد اروند متشكل از سه ناحیه و با مساحتي بالغ بر 170كيلومترمربع در جنوب‌غرب استان خوزستان و جوار رودخانه مرزي اروند واقع شده است. منتهي‌اليه مرزهاي غربي و شرقي منطقه را مرز بين‌المللي ايران _ عراق در محل گمرك مرزي و پالايشگاه آبادان تشكيل مي‌دهند. رودخانه اروند كه با امتداد عمومي شمال غربي به جنوب شرقي و انحنا و پيچ‌هاي متعدد در طول مسير و دربر گرفتن جزيره مينو به خليج فارس ختم مي‌شود، منتهي اليه جنوبي و غربي بخش عمده منطقه آزاد اروند را تشكيل مي‌دهد.

به عبارتی دیگر منطقه آزاد اروند در برگیرنده بخشهایی از شهر های خرمشهر و آبادان بوده و شامل جزیره زیبای مینو تا حد فاصل رودخانه اروند ، ناحیه صنعتی ، پالایشگاه و پتروشیمی آبادان ، بنادر و گمرکات آبادان و خرمشهر ، پالایشگاه و صنایع فولاد در حال تاسییس خرمشهر و ناحیه مشهد شلمچه می باشد .

برای ورود به این منطقه به روش های زیر می توان اقدام کرد:

1- از طریق هواپیما : با توجه به اینکه فرودگاه بین المللی آبادان در این منطقه قراردارد دانشجویان عزیز می توانند با هواپیما از تهران به این شهر عزیمت نمایند . شرکتهای مختلف هواپیمایی همه روزه به آبادان پرواز دارند . فاصله فرودگاه تا موسسه آموزش عالی مهر اروند 10 دقیقه می باشد . همچنین امکان استفاده از پروازهای شهرهای همجوار مانند ماهشهر و اهواز نیز وجود دارد. از این شهرها تا آبادان حداکثر یک ساعت با اتوموبیل و اتوبوس فاصله می باشد .

2- از طریق قطار : با استفاده از خط ریلی تهران جنوب امکان عزیمت به آبادان نیز وجود دارد . دانشجویان می توانند به اهواز یا خرمشهر عزیمت نموده و از آن طریق به آبادان و موسسه مراجعه نمایند. فاصله خرمشهر تا آبدان 15 دقیقه می باشد .

3- از طریق شرکتهای مسافربری و اتوبوس : از اکثر شهرهای ایران اتوبوس برای آبادان و اهواز وجود دارد . دانشجویان عزیز می توانند از این طریق نیز وارد شهر آبادان شوند .


جهت کسب اطلاعات تکمیلی اینجا کلیک کنید .